Superfoods – czym jest?

Superfoods to określenie wprowadzone oficjalnie w 1998 roku (https://www.bee.pl/9249-zdrowa-zywnosc-i-delikatesy-superfoods). Aaron Moss użył go podczas omawiania tematu związanego z organiczną żywnością o nadzwyczajnych właściwościach, które wpływają na funkcjonowanie niemal całego organizmu człowieka oraz wzmacnianie go i efektywne oczyszczanie z zalegających w nim szkodliwych substancji. Za superfoods można uznać dosłownie super żywność będące bogate w cenne składniki mineralne, witaminy, jak również błonnik i przeciwutleniacze. Spożycie tych produktów skutkuje znacznie lepszym samopoczuciem jednocześnie wraz z dobrą ogólną kondycją organizmu. Istotne jest to, iż superfoods to produkty przede wszystkim pełnowartościowe, nieprzetworzone i naturalne, gdyż to ma ogromne znaczenie, aby ludzki organizm mógł właściwie funkcjonować.

Superfoods cechuje się również licznymi cechami, spośród których można głównie wskazać na:

  • leczenie stanów zapalnych w organizmie,
  • pozytywny wpływ na krążenie,
  • ochrona przed chorobami nowotworowymi,
  • odtruwające działanie na organizm,
  • utrzymanie w zdrowiu układu trawiennego,
  • wyrównanie ciśnienia krwi,
  • dbanie o gospodarkę hormonalną,
  • poprawa sprawności umysłu.

Co można zaliczyć do superfoods?

Do superfoods można zakwalifikować liczne produkty. Najbardziej popularnym z nich jest zielony jęczmień. Można go dostać zarówno w postaci sproszkowanego soku albo trawy jęczmiennej. Jest on bogaty w przeciwutleniające substancje. Cechuje się też działaniem przeciwzapalnym i potencjałem antynowotworowym. Zawiera on w sobie liczne ilości witaminy C, z grupy B i witaminy E. To dobre źródło magnezu, wapnia, żelaza i cynku. Można go zastosować do potraw albo koktajli.

Kolejny produkt z grupy superfoods to komosa ryżowa i amarantus. Te rośliny nie zawierają glutenu. Są świetnym źródłem węglowodanów i zawierają wysokiej jakości białko. Dostarczają również organizmowi takie składniki mineralne jak: magnez, wapń, fosfor, beta-karoten, potas i witaminy z grupy B. To idealna alternatywa dla ryżu, pszenicy albo jęczmienia.

Jagody acai i goji zalicza się też do produktów z grupy superfoods. W tych egzotycznych owocach można znaleźć białko, beta-karoten, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę C, magnez, fosfor, wapń, selen, miedź i cynk. Jagody goji posiadają grupę substancji nazywaną LBP posiadającą bardzo silne właściwości antynowotworowe, przeciwutleniające, obniżające poziom cholesterolu, stymulujące układ odpornościowy i wpływające korzystnie na poziom glukozy we krwi. To świetne źródło błonnika.